Žufánek - alkoholový underground

Rodinný příběh Žufánků

Rodinný ovocný lihovar Žufánek byl založen v září roku 2000 a sídlí v Boršicích u Blatnice. Soustředí se hlavně na výrobu pálenek, avšak v portfoliu mají i gin, kontušovku či absint. Rodinou firmu pak tvoří paní Marcela a Josef Žufánkovi, jejich synové Martin se ženou Michaelou, Josef a Jan se ženou Veronikou.

Rodinné podnikání je dle jejich názoru hlavně o toleranci a táhnutí za jeden provaz.

Vlastní láhev je základ

Během naší lihovarnické kariéry jsme vyzkoušeli 5 typů lahví. Ten poslední pátý je už ale asi konečný. Aspoň na další roky.

Celou dobu jsme byli závislí na lahvích, které dovážel a prodával náš dodavatel. Závislí také na jejich výrobě ve sklárnách. Tři z těch typů lahví se přestaly vyrábět a my museli opět hledat náhradu. Výroba vlastní láhve je drahá legrace. Platí se za odlévací formu a také se musí objednat vysoké množství, aby se jim to vůbec vyplatilo rozjet.

Až koncem roku 2013 jsme si to mohli dovolit. Sklárny Moravia nám dodaly první várku naší kulaté láhve a od té doby ji používáme pro celý sortiment. Láhev je totiž součástí identity výrobce a není dobré, když se mění při každém výpadku v její dostupnosti.

Destiláty s ikonickým logem Žufánků vyrábíme v objemech 100 a 500 ml v čiré a hnědé sklovině. Více příběhů a dobrého pití naleznete na webových stránkách rodinného lihovaru.