Milky od Metelky

Rodinný příběh

Výroba likérů a lihovin v rodině Antonína Metelky počala v roce 1934 ve Vyškově, na jižní Moravě. V každém odvětví lidské činnosti je důležitým parametrem pro posouzení hodnoty tradice. V případě výroby likérů a lihovin Milana Metelky jde o tradici skutečnou, děděnou z otce na syna. Dobrá tradice je tedy první z předností likérky ze zapadlé vísky poblíž Vyškova na Moravě.

Po revoluci v roce 1991 byl podnik nesoucí jméno Metelka obnoven až vnukem zakladatele, panem Milanem Metelkou (na fotce vlevo). Na letitou rodinnou tradici pak navazuje i jeho syn, pan Jan Metelka (v popředí). 

Jednoduchý, čistý design

Vůbec první láhve MILKY vyrazily za zákazníky ještě z Moravských Prus v roce 1997. Dnes je z nich jednoznačně nejprodávanější produktová řada z portfolia likérky Metelka. „Láhve, které nyní likérka Metelka využívá, jsou staré osm let a etikety čtrnáct let. To už je v grafickém designu extrémně dlouhá doba,“ podotýká designér Jan Herynek.

Ten také dostal od Milana Metelky zadání vyvinout láhev, která naváže na své předchůdkyně a bude nejen odpovídat soudobému designu, nýbrž bude nadčasová. „Měl jsem dodržet hlavně výšku láhve. Chtěl jsem taky, aby byla jednodušší, tvarově čistší.

Celý vývoj designu láhve trval přibližně dva roky. Během konzultací se sklárnami, však narazili na problém. Překvapivě nám v jedné sklárně tvrdili, že výroba navržené láhve není možná,“ vzpomíná na nečekaný zádrhel Jan Herynek. Nezbývalo než zkusit štěstí jinde. Obrátili se na Sklárny Moravia v Úsobrně, kde již likérka Metelka vyrábí sklo pro řadu absintů. „Tamní konstruktér Jaroslav Endl Fiala hned všechno pochopil a jen s drobnými doporučeními jsme se dohodli na výrobě. Všechno je prostě o lidech,“ přiznává úlevu Jan Herynek.

Více příběhu nejen o mléčných likérech mnoha příchutí najdete na stránkách firmy Metelka.