Energetická krize a Covid-19

Energetická krize a Covid-19 photo

Vážení partneři,
Obracíme se na Vás na začátku něčeho velkého. Nikdo si nemůže být jistý budoucností, ale to, co jsme zažili v posledních týdnech a co teprve přijde, je něco, co v naší historii nemá obdoby.

Z počátku roku 2021 jsme se nejvíce obávali rostoucích cen emisních povolenek, které se od roku 2020 zdvojnásobily. Poté jsme s vypětím sil zvládli jarní příval nemoci Covid-19. S restartem ekonomiky jsme bojovali s nedostatkem obalových materiálů, jejichž cena a dostupnost stále není ideální a v předvánočním období visí nad hlavami všech další Damoklův meč.

Jsme si jisti, že situace na energetickém trhu pro vás není žádnou novinkou. Od konce léta se ceny elektřiny a plynu zvýšily na úrovně, které jsou mimo jakýkoli důvod. Cena všech surovin pro výrobu skla vzrostla o 100 až 400 %. Naše plánované investice do technologií a rozšíření společnosti bylo nutno navýšit o růst cen ve stavebnictví. Ceny litiny a nerezu pro naše formy vzrostly nejméně třikrát. Kromě nevídaných cen je však i dostupnost všech materiálů velmi spekulativní a nejistá. Aktuální inflace u nás v září překročila 5 % a očekává se, že do konce roku prolomí 7 %.

Nyní stojíme před zásadními rozhodnutími, která budou odrážet tržní cenu a dostupnost energetických komodit na trhu. Ceny energií jsou stále velmi nejasné a již teď víme, že stojíme na začátku nové vlny Covid-19.

Ve světle těchto skutečností aktualizujema a vyhodnocujeme krizové plány řízení společnosti. Všechny scénáře se vyhodnocují a budeme vás o novinkách informovat.

Neváhejte nás kontaktovat pro více podrobností a projednání nezbytných kroků. Spustili jsme také měsíční newsletter, který vás bude informovat o nejnovějších zprávách ze Sklárny Moravia.
S úctou a pozdravem,
Radim Bondy